Evropský portál české dechovky / Europäisches Portal böhmischer Blasmusik / European portal of Bohemian brass EVROPSKÝ PORTÁL ČESKÉ DECHOVKY
EUROPÄISCHES PORTAL BÖHMISCHER BLASMUSIK
EUROPEAN PORTAL of BOHEMIAN BRASS MUSIC
 
-------- Vlajky --------
Živá tradice v domovině, Evropě a ve světě --- Living tradition at home, Europe and in the world --- Lebende Tradition in Heimat, Europa und der Welt
Hudba spojuje národy  Hudba spojuje / Musik verbindet   Music unites nations   Hudba spojuje / Musik verbindet   Musik verbindet Völker
 

"Mit dem Gesang vermag man die Seelen der Menschen zu berühren. Das ist das Größte, was es gibt."
- Kammersängerin Edita Gruberová, Ehrenmitglied der Wiener Staatsoper

Srpen/August 2010: Dechová hudba Veselka Ladislava Kubeše

- CZ -

"Přátelé, nemýlíte se, hraje Veselka Ládi Kubeše" (Milan Černohouz)
dechová hudba Veselka na XIII. Festivalu Karla Valdaufa 2010
péče o tradici, identitu, zábavu
Ivana Ročková Blanka Tůmová Milan Černohous Ivana Zbořilová Ivana Jelínková
Ivana Ročková Blanka Tůmová Milan Černohouz Ivana Zbořilová Ivana Jelínková

V tomto měsíci  srpnu bude středem pozornosti mého pozastavení v jižních Čechách pojednání o dechové hudbě Veselka Ladislava Kubeše mladšího. Tato kapela patří jistě mezi prominentní dechová tělesa, která má zejména v jihočeském regionu již tradičně své skalní fanoušky. Sotva nalezneme příznivce dechové hudby, kteří by Jihočeskou polku skladatele Ladislava Kubeše staršího, dechovou hudbu Veselku a jejího současného kapelníka Ladislava Kubeše mladšího nevnímali jako související projevy české dechovkové tradice. ...

Dechová hudba Veselka má již dlouholetou tradici, ač pod tímto jménem vstoupila do vědomí dechovkových fandů teprve počátkem 80tých let minulého století, kdy bylo třeba v rámci pražských kulturních akcí nabídnout název kapely mediálně průraznější a sugestivnější. Nabízela se ovšem všeliká pojmenování. Pro Kubešovu rodinu byla ale obec Veselí nad Lužicí vždy důležitý opěrný bod. "Veselka" se tedy přímo nabízela. Jak víme, tento pojem v nás vyvolává navíc příjemné představy, souvisí bezprostředně s hudbou. Pojem také označuje onu slavnostní příležitost, kdy si dva slibují vzájemně doživotní  "ano".

Ladislav Kubeš Jun.
Ladislav Kubeš Jun.

Až do 80-tých let byla  formace známa jako Blaťácká kapela po celých jížních Čechách i mimo hranice, zejména ale v oblastech "hluboká Blata" (českobudějovická oblast) až po "soběslavsko-veselská Blata" s okrajovým Jindřichovým Hradcem. Blaťácká kapela byla založena Matějem Kubešem, otcem Ladislava Kubeše staršího a během let trvání se v ní uplatnilo i několik rodinných příslušníků. (Zde poukazuji na můj článek o skladateli Ladislavu Kubešovi starším, který - jak jsem si nyní povšiml - musím ještě přeložit do češtiny).

Ladislavu Kubešovi mladšímu se dostalo na rozdíl od svého otce řádného hudebního vzdělání a tudíž i přístupu k profesionálním muzikantům především pražských tonových těles, kteří nyní kapelu v převážné míře tvoří.  Je třeba ale rychle dodat, že pouhá kapela bez zpěváků, byť i sebeprofesionálnější, není  v oblasti dechové hudby českou záležitostí. Tzvn. hudební "message" vždy tvořila a nadále tvoří kombinace hudby a textu vhodně podaná. I v tomto měl Ladislav Kubeš velmi šťastnou ruku, když se mu podařilo v roce 1987 navázat, získat a udržet si tak vynikající zpěváky jakým je všestranný a mezi lidmi velmi oblíbený Milan Černohouz, jeho bezprostřední doprovodná partnerka Blanka Tůmová a tři Ivanky Zbořilová, Jelínková a Ročková, které Milan velmi mile a láskyplně nazývá jeho "babinec". Milan je nejen velká pokladnice písniček širokého zaměření od pravěku až po současnost, je navíc velmi vtipný a zkušený moderátor, znalý situací a psychiky obecenctva. Bylo možno se o tom opět přesvědčit  v neděli 22. srpna 2010 na XIII. Festivalu Karla Valdaufa v Trhových Svinách, kde Veselka vystupovala. Milan vystupuje bezprostředně, reaguje bezprostředně, má k dispozici vždy to "pravé" slovo. Toto bude vždy patřit k silným devízám každého zpěváka a konferanciera.

Dechová hudba Veselka natočila velké množství českých, především klasických, starých písniček, které patří, zejména u zralejší generace k jejimu základnímu hudebnímu vybavení. Veselka vydala řadu nosičů, které si zájemce má možnost pořídit přes Kubešovo hudební vydavatelství. Získala velkou popularitu jak u domácích diváků tak na mnoha zahraničních vystoupeních a dostala cenná vyznamenání v mediální oblasti.

Závěrem mohu jen upozornit zájemce dobré, tradiční české dechové hudby na velký festval Böhmischer Kirtag 2010 ve dnech 28., 29. srpna 2010, pořádaný každé dva roky dechovou hudbou Makos spolu s dobrovolnými hasiči a obcí Aspang am Markt v Dolním Rakousku, kde bude Veselka Ladislava Kubeše v neděli 29. srpna 2010 vystupovat.  Je se na co těšit.

Obrázky lze zpravidla zvětšit kliknutím.

Viz také foto a videoarchiv.
Ladislav Kubeš Sen. - Jihočeská polka


hraje Blaťácká kapela

Short portraits

Václav Smola

Václav Smola
(1934 - 2003)

Sein Wunsch war, einen heiteren Abschied zu nehmen, einen Abschied mit Musik.

Am 23.November 2003 ging sein Wunsch im Kulturhaus Kroměříž  in Erfüllung. Jugenblasorchester ZUŠ Hulín, Valdaufinka, Vlčnovjanka, Stříbrňanka, Mistříňanka, Hulíňané sowie zahlreiche Kollegen, Freunde und Ehrengäste kamen, um von Václav Smola,  dem Komponisten, Musikpädagogen, vor allem aber einem  leidenschaftlichen Musikanten Abschied zu nehmen.

Václav Smola, gebürtiger Südböhmer, wirkte seit 1952 in Mähren. Zuerst als Militärmusikant, ab dem Jahr 1984 als Musiklehrer an der LŠU, zuletzt an der ZUŠ Hulín tätig. Er schrieb und arrangierte über 200 Kompositionen. In vielen von diesen bringt er tiefe Liebe zu seiner neuen Heimat Mähren, zu ihrem Volk, zum Leben, zur Musik zum Ausdruck. Er arbeitete mit vielen Blaskapellen eng zusammen, u.a. mit Malenovjanka, Miločanka, Mistříňanka, Skoroňáci, Stříbrňanka, Záhoranka u.a.m., denen er  "maßgeschneiderte" Kompositionen hinterließ.

Sein Lebenskredo war: "Musik und Freundschaft". Diese Botschaft ist die Signatur seiner Lieder.

"Wer in seinem Herz Liebe hegt,
der weiß,
was vom Leben zu wollen ..."
 

Co je česká dechovka?

"Kultura a tradice patří k základním kamenům identity národa."

Dechovka
je žijící tradice ve své české, moravské, slovenské domovině. Bohaté kulturní dědictví je jako alpská louka, plná rozličných květin. Její krása spočívá v různorodosti, pestrosti, vůni. Nenabízí pořadí, čísla, aby potěšila lidská srdce.

Kéž by tyto stránky přispěly k dalšímu
rozšíření a upevnění kulturní tradice
české dechovky v Evropě.

Portálem nejsou sledovány
žádné komerční zájmy.
Ornament
"Česká dechovka nezahyne,
její krásná živá tradice to nedovolí."
Ladislav Kubeš st., 1924-1998

Was ist böhmische Blasmusik?

"Kultur und Traditionen gehören zu den Grundsteinen der Volksidentität."

Böhmische Blasmusik
ist eine lebende Tradition in ihrer Heimat. Das reiche kulturelle Erbe ist wie eine Alpenwiese voll verschiedener Blumen. Ihre Schönheit besteht in der Vielfalt, Buntheit, dem Duft. Nicht Zahlen oder Ränke erfreuen das menschliche Herz.

Möge dieses Portal zur weiteren Verbreitung und Festigung der böhmischen Kulturtradition in Europa beitragen.

Durch das Portal werden keine Geschäftsinteressen verfolgt.

Ornament
"Böhmische Blasmusik geht nicht ein,
ihre schöne, lebende Tradition
lässt es nicht zu."
Ladislav Kubeš Sen., 1924-1998

What is Bohemian Brass?

"Culture andl traditions belong to the foundation stones of the folk identity."

Bohemian brass music
is a living tradition in its native country and around. A rich cultural heritage is as a alpine meadow full of different beautiful flowers. Its beauty lies in the heterogeneity, diversity, colourfulness, odour. Not counts or ranks make happy the man`s heart.

May this portal help to spread and fasten the old heritage of bohemian brass music in Europe.

No commercial interests of any kind
are pursued here.
Ornament
"Bohemian brass music doesn't perish,
its beautifull living tradition
doesn't allow it."
Ladislav Kubeš sen., 1924-1998