Evropský portál české dechovky / Europäisches Portal böhmischer Blasmusik / European portal of Bohemian brass EVROPSKÝ PORTÁL ČESKÉ DECHOVKY
EUROPÄISCHES PORTAL BÖHMISCHER BLASMUSIK
EUROPEAN PORTAL of BOHEMIAN BRASS MUSIC
 
-------- Vlajky --------
Živá tradice v domovině, Evropě a ve světě --- Living tradition at home, Europe and in the world --- Lebende Tradition in Heimat, Europa und der Welt
Hudba spojuje národy  Hudba spojuje / Musik verbindet   Music unites nations   Hudba spojuje / Musik verbindet   Musik verbindet Völker
 

"Trvalo můj celý život, přijít na to, co neumím hrát."    "Es hat mein ganzes Leben gedauert, um zu wissen, was ich nicht spielen kann." -- Dizzie Gillespie

Periscope 2014/2 - Dychová hudba Zahorienka / Blaskapelle Zahorienka

- CZ -

Dechová hudba Zahorienka - www.zahorienka.wbl.sk
"Duše zcela oddané lidové hudbě a lidové tradici."

Dojemné loučení s "Veselými bratry" (uprostřed videoklipu)
80tiletý Michal Ščepánek, dlouholetý trombonista Slovenskej filharmónie
a 20tiletý člen v Záhorienke se definitivně loučí s kolegy
 
BB PeriscopMilí přátelé, je třeba čas od času upozornit na jednu důležitou okolnost. Ono je sice hezké a přánihodné, že někteří hráči zvládnou na svých postříbřených a pozlacených hudebních nástrojích astronomické výšky či hloubky, někdy i se 120dB, ale z toho se tradice české dechovky, byť i by sebevíce chtěla,  prostě neuživí. Dlouholetá tradice je pouze možná dlouholetou, soustavnou podporou velmi širokého spektra dechových hudeb v různých končinách Evropy. Některé dechové hudby sestávají z obdivuhodných nadšenců. A právě těmto dechovým hudbám jsou mé stránky stěžejně věnovány. V této sekci, kterou jsem nazval  "Brass Band´s Periscope" proto nemám v úmyslu soustřeďovat mou pozornost na oblasti dechovky, v kterých je byznys patrně ústřední motivací. S dechovkou dělat byznys nemyla a nikdy nebude má "parketa".
Dost úvodních slov.

Mou pozornost soustředím tentokráte na dechovou hudbu Zahorienka z oblasti moravsko-slovenského pomezí, které se nazývá Záhori. Vznik dechové hudby Záhorienka se datuje k roku 1987. Hlavní motivací vzniku kapely bylo rozhodnutí zakládajících muzikantů udržet a pokračovat v tradici dechové hudby v této oblasti, která se zde po více než  jedno století průběžně kultivovala. Sestává z velmi angažovaných muzikantů z většího zeměpisného území, než je pouze Záhorí samotné. Členové kapely jsou "doma" od Bratislavy až po Skalicu na straně jedné a bez ohledu na "dělící" řeku Moravu od Kyjova až po Lanžhot, případně západně od Podluží na straně druhé. Název kapely je, jak patrné, velmi přiléhavý. Členové kapely nenechávají nikoho na pochybách, jaký bezprostřední vztah k lidové hudbě mají, což vždy a všude jasně demonstrují. Mezi muzikanty tohoto zeměpisného trojúhelníku Morava - Slovensko - Rakousko se udržují velmi přátelské, kamarádské vztahy ve znamení vzájemné úcty. Člověk nemusí být absolventem univerzity, aby to sám vycítil. Jiří Helán, znalec scény, zkušený zpěvák a hudebník, svého času jeden z důležitých pilířú v sestavě Slabákovy Moravanky, se cítil osloven a udržuje se Zahorienkou uzkou spolupráci. Jejich repertoár sestává z širokého sortimentu skladeb, zejména s fokusem na domácí slovenské a dnes již "sousední" moravské skladatele. Samosebou nemohou chybět ani skladby české dechové klasiky, bez kterých se "česká dechovka sotva obejde":-)

Tažným koněm, organizátorem a kapelníkem této formace je Mgr. Jaroslav Fišer, sedící běžně na bubnech. Protože se na bubnech vždy patrně dostatečně vydovádí (stačí pozorně sledovat druhou část videa), nemusí na sebe jinak moc upozorňovat. Dává přednost konkrétním činúm. A tak vznikl pod záštitou Zahorienky počátkem tohoto desetiletí na Záhorí Muzikantský ples, který stojí v důsledku stále stoupající popularity jistě za zmínku. Od roku 2010, kdy byl pořádán poprvé, jsou zvány rok co rok kapely z širokého regionu, aby zahrály milovníkům dechovky k tanci a poslechu. Není třeba pochybovat o tom, že i na letošním plese panovala velmi rodinná atmosféra, jak lze koneckonců vycítit i z programového oznámení (viz. 2014-01-17: 4. Muzikantský ples in Zohor 2014. V cenovém rámci programu se podávalo nejen víno či ostřejší domáci speciality, ale také kapustica (kapustová polévka). Plesový večer obohatila mimo jiné i parta Weinviertler Mährische Musikanten pod vedením známého rakouského trumpetisty Gernota Kahofera ze sousedí hned za Moravou. (Neodpustím si na Gernota prozradit, s kterým se samosebou osobně velmi dobře znám, že si své tenoristické duo sám "vychoval". Je ředitelem hudební školy v pohraničním Hohenau an der March, vzdálením coby kamenem dohodil od Lanžhota). Atmosféru i organizaci plesu, jak jsem se od nich po návratu dozvěděl, si moc pochvalovali.

A kde máte možnost dechovou hudbu Zahorienka ještě slyšet? Jednak na dvou pěkných CD i když staršího data. Vzhledem ale k nedávnému omlazení v sestavě a aktivní činnosti formace, se lze jistě nechat v dohledné době dalším CD jistě příjemně překvapit. Crew Záhorienky ale máte možnost uslyšet na tanečních zábavách, slavnostních příležitostech, festivalech a mnoha vystoupeních jiných kapel, ke kterým jsou jako hosté rádi zváni. Zde prozradím jen jeden nadcházející termín vystoupení, který později zveřejním i v termínovém kalendáři. Záhorienka bude vystupovat v obci Vedrovice u Moravského Krumlova 3. května 2014 u příležitosti obecních oslav spolu s dalšími kapelami. Pro mě fixní termín. Je se na co těšit. Na oslavu přijedu, abych si Záhorienku - snad za pěkného májového počasí - tentokráte osobně řádně "zdokumentoval":-)

Dechová hudba Záhorienka dosáhla nyní po generační výměně velmi dobré stability v obsazení. Současný personální stav vypadá takto:
Zpěv Obsazení kapely Čestní členové Zázemí
Alena Rapáčová,
Libor Cupal
Zuzana Dinková - klarinet Es
Pavol Smolár - klarinet B
Roman Hudec - křídlovka 1.B
Adam Dodok - křídlovka 1.B
Marián Mader - trubka 1.B
Martin Mlynek - trubka B obl.
Jozef Hatala - křídlovka 2.B
          (zástupce kapelníka)
Marek Mader - trubka 2.B
Rastislav Pavúček - tenor
Peter Dolný - baryton, trombón
Jaroslav Baraš - tenor, baryton
Magdaléna Plháková - trombon
Jaroslav Fišer - bicí, kapelník
Peter Daniel  - tuba
Josef Kúřil - tuba
Gitka Benkovičová - zpěv,
Vladimír Foltín - bicí,
Josef Juřík - klarinet Es,
Gabriel Končer - klarinet B,
Pavol Slezák - tenor,
Michal Ščepánek - baryton,

Josef Břečka (†) - trombon,
Jozef Smolár (†) - trubka B
Milan Maxian - zvuk
Milan Svetlák  - Multimedia

 

Přátelé, ať vám hudební nadšení a nálada ještě dlouho vydrží:-)

Short portraits

Zdeněk Beneš

Zdeněk Beneš

- CZ -

 

Zdeněk Beneš

Textař  Zdeněk Beneš (1959)

Moje česká vlast



hudba Ladislav Kubeš st.
text Zdeněk Beneš
  Dechová hudba Veselka

Zdeněk Beneš je velmi citlivá muzikantská duše. Původem z Prahy, jižní Čechy mu ale učarovaly lepším vzduchem:-). Jeho velká láska je lidová hudba, zejména pak obohacování hudebních témat "litým" textem. Texty čerpá ze svých postřehů. Jeho senzibilní vnímavost jej těmito zásobuje takřka všude, kudy jde či jede (rád jezdí na motorce). Od roku 2007 je členem formace Veselky Ladislava Kubeše, kde hraje na trubku. Byl hnacím motorem spolu s Michalem Marešem při založení jihočeské dechové hudby Libkovanka v Libkově vodě jižně od Pelhřimova, v které je činný nejen jako hráč, ale o kterou se také umělecky a kapelnicky čile stará.

Napsal k písničkám od různých autorů řadu pěkných textů. Jeho profilové CD "Utíká to, utíká" vyšlo v Kubešově hudebním vydavatelství. Je především mnohým znám svým spoluautorstvím skladby Ladislava Kubeše st., "Moje česká vlast", kterou opatřil "na míru šitým" textem. Není nezajímavé si malounko přiblížit, za jakých náhodných okolností tato skvostná kompozice vznikla.

Zdeněk Beneš původně nabídl text k zhudebnění Adu Doškovi, vedle Ladislava Kubeše st., jednoho z dalších, předních jihočeských skladatelů, který s Kubešem udržoval přátelský vztah. Ada Doško komponoval k textu melodii, ale skladba byla patrně uložena do šuplíku. Beneš udržoval ale také stálý kontakt s Ladislavem Kubešem st., který neustále aktivně tvořil. A tak se stalo, že se Kubeš zmínil o svém hudebním novorozenci. Jednalo se o aranži lidového námětu, kterou Kubeš ale tak šikovně doplnil svým originálním způsobem, že byl z kompozice sám nadšen. Zdeněk Beneš projevenému nadšení Kubeše neodolal a ve svém mladistvém nadšení mu předložil  text, který svého času nabídl i Doškovi. Kubeš si text přečetl a zjistil okamžitě, že text je na jeho novou skladbu bez nutnosti jakýchkoliv úprav jako šitý. Doškova velkorysost a dlouholeté přátelství z Kubešem usnadnily snadný zrod další jihočeské hudební perly, kterou známe jako "Moje česká vlast".

Ladislav Kubeš, Áda Doško, Tdeněk Beneš

Skladatelelé
Ladislav Kubeš Sen. (1924-1998)
Ada Doško - (1937-1999)
textař Zdeněk Beneš

Utíká to, utíká: K 50tinám Zdeňka Beneše

CD "Utíká to, utíká"
K 50tým narozeninám textaře
Zdeňka Beneše
Kubešovo hudební vydavatelství
Praha 2009