"... 'zapomeň, zapomeň', řekne se to lehce, ale mé srdéčko, zapomenout nechce." Za povšimnutí stojí "osudový konec", jehož neodvratnost je "zpečetěna" tenory |
Vše podléhá proměnám času, nevyjímaje ani dechovou hudbu, které se na zdejších stránkách věnuji.
Naše dechovka sahá svými hlubokými kořeny až do 17. století, ne-li hlouběji, a původně v daleko skromnějším "obsazení" měla uplatnění v turecké armádě. Přibývalo nástrojů a ve střední Evropě byla mnohde nazývána mezi lidmi hudbou tureckou. Dost nízký počet hráčů, spojený s poměrně jednoduchou strukturou skladeb vedl patrně k tomu, že se tento typ hudby velmi rychle rozšířil mezi širokými, vesměs chudšími vrstvami společnosti a tudíž v oblasti folklorní. Muzikanti zpravidla byli prostí lidé, kteří svou životní režii zajišťovali jakkoliv, jen ne hudbou. Byli to zemědělci, řemeslníci, obchodníci. Jejich posláním bylo vnést dechovou hudbou lidem do jejího, často velmi monotónního, prací zcela vyplněného roku, optimizmus, radost a zpestření jejich nezřídka neutěšené situace.Razantní vývoj přinesl sebou mnohé změny. Obsazení dechových skupin v současnosti sestává velmi často z odchovanců konzervatoří a profesionálních hudebníků, ve "hře" jsou peníze a citovými potřebami širších vrstev společnosti se málokdo zaobírá. Dostali jsme se v převážné míře do tolik lákavé a svůdné oblasti, zvané "byznys", v které se nyní velmi rádo mlží superlativy "gigantizmus, mistrovství, nej-, supr" a pod, nejlépe ovšem v kombinacích. Lze skoro tvrdit, že Vánoce již byly byznysem "úspešně" odcizeny, proč tedy také nesáhnout po dechovce? Nelze totiž přehlédnout zjevné snahy dostat lidové umění a tradici, potažmo i dechovku, do arény "kvantifikovaného hodnocení", obdobné "Mistrovství v plavání". A vítěz dostane zakázky, ostatní se mohou již jen "koupat".
![]() |
Jan Návara, nejstarší člen opora formace / Jan Návara, das älteste Mitglied Backbone der Formation |
![]() |
Tato dechová hudba má za sebou neuvěřitelných více než 140 let (přesněji 142 let) prakticky nepřetržitého působení a tudíž platí v Čechách za nejstarší známou dechovou hudbu. Nepodlehla a nepodléhá tendenčním vlivům a hraje prakticky i dnes, jak se v polovině 19. století lidově říkalo, tak zvanou "tureckou" muziku. Babouci zachovávají věrnost vůci svým předkům ve způsobu volby skladeb a jejich podání. V popředí jsou skladby původního lidového typu, svou jednoduchostí pro každého obsahově srozumitelné. Pojednávají o lásce k milé osobě, bližnímu, k domovině, vztahují se na různé důležité úseky i vrtochy života. Jejich rytmus a struktura jsou velmi přehledné. Podání Babouků je stylově původní, jak tomu bylo i pri jejich vzniku v šedesátých letech 19. století. Sborový, ne sólový zpěv tehdy tvořil a u Babouků vytváří i nadále naprosto nedílnou součást jejich podání. Text nabízí sdělení, které je artikulováno a harmonicky podmalováno hudbou. Babouci hrají samo sebou i skladby, které za staletí dále obohatily klenotnici české dechovky. Podání původních, převážně starších skladeb odpovídá ale ustálenému schématu.
Úvodem zpívají všichni hráči. Poté následují klarinety, opět sborový zpěv, téma je vyzdviženo křídlovkami, znovu sborový zpět a závěr tvoří barytonová sekce. Jako příklad zde uvádím (viz. video) "Oči modravé", záznam z Trhových Svin, kde je toto hezky demonstrováno. Zejména závěrečné resumé v podání tenorů vyjadřuje osudovost obsahu. Tato skladba je na Babouky přímo šitá. Bylo by mně velkým potěšením, kdybych ji mohl opět slyšet v jejich podání na příštím 17. mezinárodním festivalu "Kubešova Soběslav 2011" kde Babouci za normálních okolností nechybí.
Rozebírat na tomto místě historii Babouků do detailu by bylo příliš obsáhlou záležitostí. Zmíním se pouze o několika důležitých meznících, uvedu jen několik jmen. Zájemce o podrobnější historickou evidenci Babouků odkazuji na jejich internetovou prezentaci.
![]() |
Dechová hudba Jouzíci um 1878 - 1883 Jedná-li se skutečně o Jouzíky, je pak tato fotografie zcela unikátní tím, že právě v této době byla objevena metoda, jak pořizovat fotografie způsobem, který začal být pro normálního člověka již dostupný (photo courtesy Babouci) (click to enlarge) |
Krátce po založení Jouzíků přišli do kapely dva novopečení, velmi nadaní muzikanti, bratři Matěj a Matouš Baboučkové z nedalekého Dubného (blíže k Budějovicím). Ti zrovna ukončili svou činnost u vojenské hudby. Jako mladí hoši, plni elánu a inspirace, založili krátce nato - psal se rok 1875 - vlastní kapelu, kterou už od počátku lidé nazývali Babouci (kvůli snadnější výslovnosti než Baboučci). Tato kapela, zpočátku 7mi členná, v krátké době Jouzíky zcela nahradila. Je všeobecně známo, že dobří muzikanti zase jen dobré muzikanty přitahují. Kapela byla rozšířena o další 4 členy, jež je do počtu sestavou dodnes. Babouci si udělali jméno široko daleko. Kdo s Babouky hrál, v hudební oblasti také něco znamenal. Následovalo celých dvacet let společného působení beze změn v obsazení. Na přelomu století devatenáctého a dvacátého ovšem dochází k nutné věkové revitalizaci v obsazení novými, neméně schopnými hráči z okolních obcí.
Po dosavadním kapelničení Babouků převzal v roce 1935 taktovku Jan Ferebauer z Dubného a jak se ukázalo skoro na celých třicet let. V udržení tradice osadit kapelu jen dobrými muzikanty se pokračovalo, do kapely pronikla také řada Baboučků mladší generace. O dobré muzikanty mezi Budějovicemi a Netolicemi nebyla nikdy nouze a tak se v sestavě Babouků objevovala zvučná jména jako Jakub Španinger, Vít Postl, Jan a Josef Moučků, Stanislav Vojta, Josef Našinec, František Pach, Stanislav Borovka, Josef Šabatka, Václav Rožboud a řada dalších. Během 2. Světové války byla činnost kapely silně omezena, ale nepřerušena. Po válce byli Babouci v rámci komunistického zásahu do veškerého dění několikráte přeřazeni a přiřazeni k vykonstruovaným organizacím s politickým a kulturním posláním. V této době začala také spolupráce s masovými prostředky, zejména s pobočkou českého rozhlasu v Českých Budějovicch. Tímto byli Babouci v dechovkové společnosti jěště více známi.
![]() |
Babouci v letech 1973 - 1974
Photo courtesy Babouci (click to enlarge)
|
Neočekávaný odchod Václava Rožbouta do muzikantského nebe dne 27. září 1998 ukončil období třicetileté plodné, neúnavné práce této jedinečné osobnosti ve formaci Babouků.
Po úmrtí Václava Rožbouda převzal velení formace František Petrách, který svého času tvořil s Václavem tenorové duo. Za jeho působení byla ve spolupráci s Ladislavem Kubešem zintenzivněna mediální činnost. Bylo natočeno několik nosičů, přičemž se přihlíželo k autentičnosti nahrávek v souvislosti s živým vystoupením na podiu (viz. "tonové nosiče Babouků"). Kapela si nadále udržela svůj původní, charakteristický způsob podání jak již bylo zmíněno. Po necelých 4 letech ukončil František Petrách své působení na postu kapelníka u Babouků, neboť si stále více uvědomoval, že tato časově velmi náročná funkce je v rozporu s jeho soukromě podnikatelskými aktivitami.
Počátkem léta bylo tedy nutno rozhodnout jak dál. Formou rulety a "ukazováčkem" padla volba na klarinetistu Petra Shýbala. Petr sice znal rozsah a obsah, patřící k vedení kapely, skutečně ale "věděl" až poté, co počátkem léta 2002 po důkladném uvážení převzal kapelnické žezlo. Hodně z nás ví, jaká různorodá práce se za takovým postem skrývá. Nejen "hašení" nejrůznějších požárků a požárů, organizační zařizování, obstarávání not, dopravy, nesčíslné telefonáty a emaily. U Petra je třeba navíc připomenout hromadu nejrůznější korespondence s fanoušky. Dokládá to i následující fakt, který na Petra musím prostě prozradit. Na mou nabídku, věnovat Baboukům zde na mých stránkách místo, které si jistě za svou mimořádně záslužnou práci pro českou dechovku zcela zaslouží, prostě zapomněl:-) Mou druhou připomínku však již nepřehlédl:-)
Babouci se těší, zejména ve své domovině - v jižních Čechách - ale také v jiných koutech vlasti, velké oblibě. Mají dokonce i svůj fanklub. Musím doznat, že jsem byl velmi dojat, když jsem při vystoupení Babouků na XIII. Festivalu Karla Valdaufa v Trhových Svinech viděl (a pro sebe i dokumentoval) příznivce nejen generace seniorů ale především hodně mladých lidí, kteří s naprostým zanícením v těsné blízkosti podia s Babouky zpívali. Babouci vyjedou tu a tam i mimo vlast, porozumět jejich skutečnému poselství vyžaduje ovšem notnou dávku nadšení pro původní českou dechovku, s jakým se především běžně setkávají asi jen doma.
"... 'vergiss, vergiss nur', so leicht ist´s zu sagen, mein Herzchen, pur, will´s nimmer ertragen." Man beachte das "Schicksalsende", dessen Unabwendbarkeit durch Tenöre "besiegelt" wird |
Alles unterliegt den Veränderungen der Zeit, die Blasmusik nicht ausgenommen, der ich auf diesen Seiten meine Aufmerksamkeit schenke
. Unsere Blasmusik reicht mit ihren tiefen Wurzeln bis ins 17. Jahrhundert zurück, wenn nicht tiefer. Ursprünglich hatte sie in einer weitaus bescheideneren instrumentalen Ausstattung ihre Anwendung im türkischen Heer. Im Laufe der Zeit kamen neue Instrumente hinzu und in Mitteleuropa wurde diese Musik unter der Bevölkerung mancherorts als die „türkische Musik“ bezeichnet. Eine relativ geringe Anzahl der Spieler, verknüpft mit einer verhältnismäßig einfachen Kompositionsstruktur führte vermutlich dazu, dass diese musikalische Gattung insbesondere unter den breiten, durchaus ärmeren Schichten der Gesellschaft, damit auch in der Folklore, ihre ziemlich rasche Verbreitung fand. Die Spieler waren in der Regel einfache Leute, die ihren Lebensunterhalt unterschiedlich bestritten, nur nicht mit der musikalischen Beschäftigung. Sie waren Bauern, Handwerker, Geschäftsleute. Mit der musikalischen Tätigkeit gingen sie ihrem Bedürfnis nach, ihnen selbst und den Mitmenschen in ihrem nicht selten trostlosen, mit Arbeit überwiegend ausgefüllten Alltagsleben ein wenig Abwechslung, Optimismus und Freude zu bringen.Die rasante Entwicklung brachte mit sich manche Veränderungen. Die Besetzung von Blaskapellen in der Gegenwart setzt sich immer mehr aus professionellen Musikern, Absolventen von Konservatorien sowie anderen hochgradigen Ausbildungsstätten zusammen, im „Spiel“ ist die bare Münze. Mit den Gefühlsbedürfnissen der Leute beschäftigt sich kaum jemand. Wir schlittern immer tiefer in eine Welt des omnipräsenten, glücksverheißenden Konsumierens, in der das Business-Treiben, begleitet von Begriffen aus der Kiste der Superlativen (Giganten, Weltmeister etc.) die „erste Geige“ zu spielen scheint.
Man kann beinahe behaupten, dass die Weihnachten vom Business bereits mit Erfolg entwendet wurden, warum denn auch nicht zur Blasmusik greifen? Man kann nämlich offensichtliche Bemühungen nicht übersehen, die Volkskunst und die Tradition, mittelbar daher auch die Blasmusik in die Arena der „quantifizierbaren Bewertung“ zu bringen, ähnlich den Meisterschaften im Schwimmen. „Schnell gut, langsam schlecht“. „Die Ersten“ sollen danach Aufträge bekommen, der Rest kann dann nur noch „baden“ gehen. Genau das braucht aber die Traditionspflege gewiss nicht.
Die Blaskapelle Babouci stelt gerade im Blickwinkel der angedeuteten Betrachtungen eine historische Ausnahme, ein Relikt dar. Ihr Hintergrund sowie ein starkes Wirkungsumfeld ist Südböhmen, geographisch genauer gesehen der Großraum um Ceské Budejovice (von da kommt das bekannte Budweiser Bier). Die Mitglieder dieser Blaskapelle rekrutierten sich und rekrutieren sich weiterhin von diesem Gebiet.
Die Blaskapelle Babouci blickt auf eine unglaubliche, mehr als 140 Jahre dauernde, ununterbrochene und erfolgreiche Existenz zurück. Sie gehört deshalb in Böhmen zu einer der ältesten, bekannten böhmischen Blaskapelle. Im Laufe der Zeit unterlag sie keinen tendenziösen Einflüssen und spielt seit der Hälfte des 19. Jahrhunderts noch heute die Art der Musik, die damals im Volksmund die „Türkische“ genannt wurde. Babouci bewahren Treue gegen ihren Vorfahren auch in der Auswahl der Kompositionen. Im Vordergrund stehen Stücke vom volkstümlichen Charakter, mit ihrer Einfachheit für jeden Zuhörer unmittelbar verständlich. In diesen Kompositionen kommen elementare menschliche Anliegen zum Ausdruck, sie befassen sich mit Liebesbeziehungen, mit Liebe zum Nächsten, zur Heimat, sie nehmen Bezug auf verschiedene, wichtige Abschnitte des manchmal von Launen und Wirrnissen begleiteten Lebens.

Zerlegen bis ins Detail die umfangreiche Geschichte der Blaskapelle Babouci auf diesen Seiten würde den angedachten Rahmen sprengen. Ich erwähne deshalb nur einige wichtige Zeitpfeiler und führe lediglich einige Namen an. Interessenten für eine detaillierte historische Evidenz verweise ich auf die Internetpräsenz der Blaskapelle.
![]() |
Blaskapelle Jouzíci um 1878 - 1883 / Wenn es sich wirklich um BK Jouzíci handelt, ist dieses Foto dewegen ein unikat, da gerade zu dieser Zeit ein neues Verfahren zur Fotoherstellung entdeckt wurde, das die Fotoanfertigung einem durchschittlichen Menschen von nun an zugänglich war (photo courtesy Babouci) (click to enlarge) |
Die Anfänge der Entstehung der Blaskapelle Babouci reichen in die zweite Hälfte des 19. Jahrhunderts zurück. Zu jener Zeit wirkte im Ort Nemcice (einige Kilometer westlich von Ceské Budejovice gelegen) der Schuldirektor und Musikenthusiast Jan Votava. Er verhalf vielen Interessenten zur musikalischen Grundausbildung, die die Meisten bei der damals populären Militärmusik mit Vorteil anwenden konnten. Er selbst wanderte aber später in die USA aus, in der Hoffnung, ein besseres Leben finden zu können. Josef Prener aus Nemcice, einer seiner erfolgreichsten Schüler und Zöglinge gründete nach Abgang von Votava im Jahre 1868 eine Blaskapelle, die nach ihm, Josef, genannt „Jouzík“, die Blaskapelle Jouzíci genannt wurde. Josef war bestrebt, die musikalische Qualität zu heben. Er führte in seiner Zeit die „Neuigkeit“ ein, nach Noten zu spielen. Die Blaskapelle kam Schritt für Schritt ins Bewusstsein breiter Bevölkerungsschichten und erzielte im Raum Netolice zunehmend besseren Ruf. Ein guter Ruf einer Blaskapelle zieht wiederum wie ein Magnet talentierte Musikanten.
Kurz nach der Gründung der Blaskapelle kamen in die Blaskapelle zwei neugebackene, sehr talentierte Musikanten, die Brüder Matej a Matouš Baboucci aus unweit gelegenem Ort Dubné (nah an Ceské Budejovice). Beide haben gerade ihren Militärdienst hinter sich gebracht. Die jungen Burschen, voll von Elan und Inspiration erfüllt, gründeten kurz darauf – man schrieb das Jahr 1875 – ihre eigene Blaskapelle, die von ihrer Entstehung an von Leuten Babouci genannt wurde (sie hießen eigentlich Baboucci, der leichteren Aussprache wegen wurden sie aber Kurzerhand Babouci genannt. „Babouk“ im Tschechischen = „Spinne“). Diese neugegründete, siebenköpfige Formation ersetzte bald den Vorgänger, die Blaskapelle Jouzíci. Es ist allgemein bekannt, dass gute Musikanten wiederum nur gute Musikanten anziehen. Die Formation wurde um weitere vier Mitglieder erweitert und so blieb sie zahlenmäßig bis heute. Babouci machten sich den Namen und wurden weit und breit bekannt. Wer mit Babouci spielte, bedeutete auch „etwas“ in der musikalischen Szene. Es folgten lange zwanzig Jahre des gemeinsamen Musizierens ohne Umbesetzungen in der Blaskapelle. In der Umbruchzeit vom 19. Zum 20. Jahrhundert kam es zur notwendigen, altersbedingten Kaderrevitalisierung in der Besetzung. In ie Blaskapelle kamen neue, nicht minder fähige Spieler aus der nahen Umgebung.
Nach jahrzehntelanger Kapellenführung durch Babouci übernahm schließlich im Jahre 1935 Jan Ferebauer aus Dubné den Taktstock und wie die Geschichte zeigte, für eine Dauer von beinahe 30 Jahren. Die Tradition wurde beibehalten, bei den Neubesetzungen nur Musikanten zu nehmen, die auch gut singen konnten. In die Blaskapelle drang auch eine Reihe von Babouci jüngerer Generation. An guten Musikanten herrschte im Raum zwischen Netolice und Budejovice ohnedies nie Mangel und so tauchten in der Babouci-Formation immer wieder klingende Namen auf: Jakub Španinger, Vít Postl, Jan und Josef Moucku, Stanislav Vojta, Josef Našinec, František Pach, Stanislav Borovka, Josef Šabatka, Václav Rožboud und viele andere. Während des 2. Weltkrieges wurde die Kapellentätigkeit stark eingeschränkt, jedoch nicht unterbrochen. Nach dem Krieg wurden Babouci im Rahmen der kommunistischen Eingriffe in alle Facetten des Lebens mehrere Male zu neu entstandenen Organisationen mit kulturpolitischen Aufgaben zugeordnet und wieder weiter verschoben. Zu dieser Zeit begann auch eine intensive Zusammenarbeit mit den Massenmedien, insbesondere mit der Zweigstelle des Tschechischen Rundfunks in Ceské Budejovice. Dadurch wurden Babouci in einschlägigen blasmusikalischen Kreisen noch mehr bekannt.
![]() |
Babouci in den Jahren 1973 - 1974
Photo courtesy Babouci (click to enlarge)
|
Nach Ableben von Václav Rožboud übernahm die Führung der Formation František Petrách, der seiner Zeit mit Václav das Tenor-Duo bildete. Während seiner Amtszeit wurde in Zusammenarbeit mit Ladislav Kubeš die mediale Tätigkeit intensiviert. Es wurden einige CD´s aufgenommen. Dabei wurde ein besonderes Augenmerk darauf gelegt, in Übereinstimmung mit den Live-Auftritten möglichst authentische Aufnahmen zu produzieren (s.a. Tonträger von Babouci). Die Blaskapelle behielt sich weiterhin ihren ursprünglichen charakteristischen Spielstil. Nach nicht ganzen 4 Jahren seiner Leitungstätigkeit beendete František Petrách seine Wirkung am Posten des Kapellmeisters. Es wurde ihm zunehmend klar, dass diese zeitlich sehr anspruchsvolle Tätigkeit mit seinen sonstigen Unternehmungsaktivitäten nicht unter einen Hut zu bringen war.
Zu Sommerbeginn stand daher die Entscheidung an, wie soll es weitergehen. Nach einem Rouletten-Prinzip und mit dem „Zeigefinger“ fiel die Wahl an den Klarinettisten Petr Shýbal. Petr kannte zwar den Umfang und Inhalt, der zur Führung einer Blaskapelle gehört, tatsächlich „wusste“ er aber erst danach, als er zu Sommerbeginn 2002 nach reichlicher Überlegung den Führungszepter übernahm. Viele von uns wissen, welche artenreiche Tätigkeit mit dem Posten verknüpft ist. Nicht nur kleine und größere „Feuerwehraktionen“ müssen bewältigt werden, vielfältige organisatorische Aufgaben, Besorgungen von Noten, Transport etc. erledigt, zahllose Telefonate und E-Mails beantwortet werden. Bei Petr kommt noch die umfangreiche Korrespondenz mit den Fans hinzu.
Die Blaskapelle Babouci erfreut sich insbesondere in Ihrer Heimat, in Südböhmen, aber auch in anderen Ecken des Landes besonderer Beliebtheit. Babouci haben sogar ihren Fanclub. Ich muss gestehen, dass ich sehr gerührt war, als ich beim Auftritt dieser Formation am XIII. Karel Valdauf Festival zahlreiche Anhänger nicht nur im Seniorenalter, sondern vor allem viele junge Leute sehen konnte, die mit großer Begeisterung und Hingabe in der unmittelbaren Podiumsnähe mit Babouci sangen.
Babouci folgen hin und da Einladungen außerhalb der Heimat. Sie und ihre Sendung wirklich zu verstehen erfordert allerdings eine beachtliche Portion von Begeisterung für die ursprüngliche böhmische Blasmusik. Eine Begeisterung, die Ihnen üblicherweise vor allem in ihrer Heimat jedes Mal auf überzeugende Art und Weise entgegengebracht wird.