Evropský portál české dechovky / Europäisches Portal böhmischer Blasmusik / European portal of Bohemian brass EVROPSKÝ PORTÁL ČESKÉ DECHOVKY
EUROPÄISCHES PORTAL BÖHMISCHER BLASMUSIK
EUROPEAN PORTAL of BOHEMIAN BRASS MUSIC
 
-------- Vlajky --------
Živá tradice v domovině, Evropě a ve světě --- Living tradition at home, Europe and in the world --- Lebende Tradition in Heimat, Europa und der Welt
Hudba spojuje národy  Hudba spojuje / Musik verbindet   Music unites nations   Hudba spojuje / Musik verbindet   Musik verbindet Völker
 

_ Composer Header _

Antonín Pecha slaví narozeniny / Antonín Pecha feiert Geburtstag

- CZ -

Antonín Pecha slaví dnes své narozeniny. Sice ne "kulaté", ty budou následovat o rok později, nicméně tímto příspěvkem se přidávám k celé řadě gratulantů, pro které je Antonín Pecha významnou osobností současné české dechovky.

Antonín Pecha se narodil do muzikantské rodiny 3. ledna 1959 v Ledči nad Sázavou. Již v útlém věku jej obklopovala hudba. Prvním jeho učitelem byl sám otec, který jej zasvěcoval do tajů hudby. V chlapeckém věku následovaly 4. roky hudební výuky na hudební škole v jeho rodišti u pana učitele Karla Růžka. Protože mladého Antonína hudba "neopouštěla", pokračoval studiem nejprve na pražské konzervatoři, pak na AMU, Akademii múzických umění v Praze u prof. Václava Junka.

Angažmá v renomovaných hudebních tělesech nenechalo na sebe dlouho čekat.  Již během studií se naskýtala praktická činnost v Hudebním divadle Karlín, poté ve Filmovém symfonickém orchestru. Následovalo angažmá v Orchestru opery Národního divadla a v  Symfonickém orchestru Hlavního města Prahy FOK. Získané hudební zkušenosti mohl Antonín Pecha poté plně uplatnit v České filharmonii, v které je od roku 1986 stálým členem až do současnosti.

Skladatelskou činnost Antonína Pechy lze datovat do průběhu roku 1988, kdy složil svou prvotinu s názvem "Veselí muzikanti" pro dechovou hudbu Veselku Ladislava Kubeše mladšího. Jeho nynější rejstřík tvorby obsahuje bohatě přes 200 nahlášených děl, jak děl originálních, tak nejrůznějších aranžmá pro dechové a komorní orchestry rozličných obsazení. Zde je také na místě uvést úspěšnou spolupráci s mnoha autory, ke kterým mimo jiné patří osobnosti jako  jsou Jaroslav Šprongl, Zdeňek Beneš, Miloň Čepelka, Hana Čiháková a další. V současné době udržuje Antonín Pecha čilou spolupráci s textařem Jaroslavem Hájkem a textařkou Alicí Rosickou.

Hudba a trumpeta provází Antonína Pechu celé jeho dosavadní bytí.

Hudba klasická zpravidla obsahuje kořeny lidového charakteru, viz. Bedřich Smetana, hudební symbol českého národa.  Ve své skladatelské činností pro lidovou dechovou hudbu nachází Antonín Pecha harmonickou kompenzaci ke své profesionální dráze v České filharmonii, za což mu celá komunita české dechovky vřele děkuje.


Antonín Pecha - Baleárská polka
mládežnická dechová hudba Svatobořáci, léto 2011 / Jugendblaskapelle Svatobořáci, Sommer 2011
řídí Antonín Pavluš

Antoníne, GRATULACE k narozeninám.

- CZ - Povím vám, proč mám rád dechovou hudbu a proč jsem jí oddaně sloužil: protože jejím základem je dech. Bez dechu není života, dech je tvořivá síla.
Naši dědové a otcové to věděli, a kdo to chce dnes popírat, je sám proti sobě.
Česká dechovka nezahyne, její krásná živá tradice to nedovolí.
-- Ladislav Kubeš st.
- DE - Ich sage ihnen,warum ich Blasmusik liebe und warum ich ihr hingebungsvoll mein ganzes Leben diente: Die Grundlage fúr die Blasmusik ist der Atem.
Ohne Atem gibt es kein Leben, Atem ist Schöpfungskraft. Unsere Opas und Väter wussten dies, und wer das bestreiten will, ist selbst gegen sich.
Die böhmische Blasmusik wird nicht untergehen, ihre schöne Tradition erlaubt es nicht.
--Ladislav Kubeš Sen.


This site is in service to the traditional Bohemian Brass Music community since 2003
THANKS FOR YOUR VISIT and STAY TUNED