Evropský portál české dechovky / Europäisches Portal böhmischer Blasmusik / European portal of Bohemian brass EVROPSKÝ PORTÁL ČESKÉ DECHOVKY
EUROPÄISCHES PORTAL BÖHMISCHER BLASMUSIK
EUROPEAN PORTAL of BOHEMIAN BRASS MUSIC
 
-------- Vlajky --------
Živá tradice v domovině, Evropě a ve světě --- Living tradition at home, Europe and in the world --- Lebende Tradition in Heimat, Europa und der Welt
Hudba spojuje národy  Hudba spojuje / Musik verbindet   Music unites nations   Hudba spojuje / Musik verbindet   Musik verbindet Völker
 

Zemřel textař Vladimír Salčák / Texter Vladimír Salčák gestorben

- CZ -

Vladimír Salčák, Vlčnov, Vinařský ples  2009
Vladimír Salčák
5.4. 1936 Petrov - 18.2. 2013 Ostrava-Hrabyně
 V pondělí 18. února 2013 nás navždy opustil dobrý přítel a známý textař
Vladimír Salčák z Veselí nad Moravou.

Naskýtalo se dostatek příležitostí, Vláďu poznat blíže. Kdykoliv jsem se nacházel v oblasti Uherského Ostrohu, Uherského Hradiště a širokého okolí, stavil jsem se u Vláďi na kafe. Bydlel v útulném bytě ve 4. poschodí paneláku. Jednu celou místnost měl vyhrazenu hudbě, kde se nacházela spousta cdéček, upomínkových předmětů, štosy not a jiného papíru, v koutku starý počitač a hromada fotek kolem.

Vláďa byl zapálený fanda dechovky.

Zajímal se o dechovkové dění ve velmi širokém záběru. Nelitoval investovat spoustu času mnohdá do jedinečných rešerší, týkající se vzniku písniček, skladeb, vývoje osobností, mnohdá i historií domů a kapliček. Vedl korespondenci s mnoha lidmi, z které také hodně čerpal. Všímal si pozorně chování lidí a jejich projevu, ať již v denním životě či kolegů z muzikantského světa. Říkával často, že by mohl napsat i několik knih z postřehů, které nosil v sobě.

Vladimír Salčák byl multitalent. Nejdříve se naučil hrát na křídlovku, působil v místní kapele Veselani. Zdravotní problémy, které se dostavily, mu ovšem v hraní bránili. Proto se později odvážil do komponování a textaření. Záhy ale zjistil, že kompoziční činnost zdaleka není tak snadná, jak se původně domníval. Nezbývalo než  se dát na cestu studia základů, vše praktikoval ale spíše cestou samouka. Vláďa se netajil tím, že neměl hudební vzdělání. Okolnosti v životě mu to neumožnily. Posléze objevil další vášeň a to psát texty. Na textařskou čínnost se pak stěžejně zaměřil. Začátky nebyly snadné.

S houževnatostí jemu vlastní se ale Vláďovi podařilo navázat užší kontakt s autory, kteří na jeho další tvorbu měli rozhodující vliv. Byli to především Maňasové a Slávek Smišovský. Kontakty se neustále rozšiřovaly a Vláďa během let pak undržoval konttakt a spolupráci s několika desítkami velmi známých skladatelů.  Patřili k nim kromě zmíněných Františka a Václava Maňase,  Slávka Smišovského také Antonín Koníček,  Áda Doško,  Áda Školka, Dalibor Brázda, Jan Slabák, Jiří Vrána,  Jiří Volf, Jan Lipold, Josef Vejvoda, Ladislav Hrdlička, Ladislav Kubeš, Zdeněk Gurský, Miloš Machek a řada dalších.

Vláďovy texty jsou pro něj charakteristické a pro "cvičené" ucho snadno poznatelné. Dovedl několika pozorně volenými výrazy z klenotnice moravského dialektu nastínit bohatý obsah velmi často s morálně orientačními hodnotami  a evokovat u posluchače velkou představivost.

Petrklíčová


hudba Antonín Koníček, text Vladimír Salčák
hraje Boršíčanka Antonína Koníčka

Na přání  Vladimíra Salčáka se s ním rozloučí pouze úzký kruh rodiny v pátek 22. února 2013.

Vláďo, zůstaneš v našich srdcích.

Viz. také můj článek Textař Vladimír Salčák / Texter Vladimír Salčák