Evropský portál české dechovky / Europäisches Portal böhmischer Blasmusik / European portal of Bohemian brass EVROPSKÝ PORTÁL ČESKÉ DECHOVKY
EUROPÄISCHES PORTAL BÖHMISCHER BLASMUSIK
EUROPEAN PORTAL of BOHEMIAN BRASS MUSIC
Vlajky
Živá tradice v domovině, Evropě a ve světě --- Living tradition at home, Europe and in the world --- Lebende Tradition in der Heimat, Europa und der Welt
Hudba spojuje národy  Hudba spojuje / Musik verbindet   Music unites nations   Hudba spojuje / Musik verbindet   Musik verbindet Völker
{
GERMAN
CZECH

In Erinnerung an Robert Widmer,
einen großen Liebhaber  der böhmischen Blasmusik

Robert Widmer
Robert Widmer
15.12.1934 - 28.1.2013

Robert Widmer, oder auch "Röbi", wie er kurz von Blasmusikfreunden genannt wurde, war ein Fan der böhmischen Blasmusik einer Extraklasse. Es wurde in böhmischen Landen kaum ein Blasmusikfestival abgehalten, ohne dass  Röbi mit seiner Ehefrau Martha nicht dabei gewesen wären. Ich habe des öfteren seine überraschende Anwesenheit an Orten selbst erlebt, die vermutlich nur den felsenfesten Fans vorbehalten sind.

Einmal fuhr ich beim schlechten Wetter von Wien zum Blasmusikfestival in Bechyně in Südböhmen (nördlich von Budweis). Als ich beim widerlichen Regen im Veranstaltungsort ankam,  wollte ich meinen Augen kaum trauen. Röbi und Martha waren auf der Tribüne unter den Gästen. Es gab immer wieder freundliche Begegnungen an den kuriösesten Orten mit diesem Ehepaar, das für die böhmische Blasmusik außergewöhnlich viel übrig hatte.

Röbi verließ nie sein Heimatort Pfäffikon in der Schweiz, ohne auch die böhmische und slowakische Fahne, sauber zusammengerollt, mit im Gepäck zu führen. Blaskapellen, zu denen er ein besonders freundliches Nahverhältnis pflegte, bedachte ihren Auftritt stets mit der schwenkenden Nationalfahne vorm Podium. Bei vielen blasmusikalischen Veranstaltungen gehörte sein Auftritt einfach zum gesamten Erscheinungsbild.

Meine vorletzte Begegnung mit Röbi war am 44. Blasmusikfestival in Ratíškovice, die letzte in Trhové Sviny im Herbst beim Karel Valdauf Festival 2012. Bei diesem Festival ahnte ich nicht, dass ich Röbi das letzte Mal aufnehme. Das Schicksal wollte es so haben.

Röbi hatte überall viele Blasmusikfreunde. Bei denen bleibt er lange in Erinnerung.

Siehe auch meinen Beitrag Robert Widmer aus der Schweiz / Robert Widmer ze Švýcarska
Ve vzpomínce na Roberta Widmera,
velkého milovníka české dechovky

Robert Widmer
Robert Widmer
15.12.1934 - 28.1.2013

Robert Widmer, přáteli nazývaný zpravidla krátce Robi, byl fanouškem české dechovky zvláštní třídy. V českých zemích se sotva pořádal dechovkový festival či přehlídka, aniž by Robi s jeho paní Marthou u toho nebyli. Často jsem ale také zažil jejich pro mě překvapivou přítomnost v místech, na kterých se člověk setkával patrně pouze se skalními dechováky.

Jednou jsem jel za špatného počasí na přehlídku dechovek z Vídně do Bechyně v jižních Čechách (severně od Českých Budějovic). Když jsem během zcela protivného deště dorazil na místo konání, nechtěl jsem věřit svým očím. Robi s Marthou byli na tribuně mezi hosty. K přátelským setkáním  docházelo ale i na jiných, vesměs kuriozních místech s tímto manželským párem, který se pro českou dechovku dovedl vždy mimořádně nadchnout.

Robi nikdy neopustil svou domovskou obec Pfäffikon ve Švýcarsku, aniž by sebou nevzal pečlivě zabalenou českou a slovenskou vlajku. Všechny kapely, které zejména obdivoval a udržoval s nimi blízký, přátelský kontakt, byly poctěny při jejich vystoupeních Robovou demonstrativní symbolikou vlající národní vlajky před podiem. Při mnoha dechovkových pořadech byl jeho výstup s vlajkou jakási samozřejmá součast celkového místního obrazu.

Mé předposlední setkání s Robim bylo na 44. Festivalu slováckých dechových hudeb v Rtíškovicích, poslední pak v Trhových Svinách na festivalu Karla Valdaufa 2012. Během tohoto festivalu jsem netušil, že se jedná o můj poslední videozáznam s Robim. Osud tomu ale tak chtěl.

Robi měl po celé vlasti všude hodně dechovkových přátel. U těchto zůstane na něj dlouhá vzpomínka.

Viz. také můj příspěvek Robert Widmer aus der Schweiz / Robert Widmer ze Švýcarska

Edelweiss k