"Kapka lásky je více než oceán rozumu."
-- Blaise Pascal (1623-1662)
Stanislav Pěnčík
1939-05-21, Nenkovice
2004-06-17, Hodonín
Letos v měsíci květnu 2014 by Stanislav Pěnčík oslavil své kulaté pětasedmdesátiny. Leč nebylo mu přáno. Stanislav Pěnčík zůstává ale nadále mezi námi, v komunitě jeho nadšenců a příznivců české dechovky.
Jarní
Hudba Václav Maňas ml., text Stanislav Pěnčik
hraje a zpívá Mladá muzika Šardice, fenomenální děcka
pod vedením Jožky Ištvánka
Stanislav Pěnčík se narodil 21. května 1939 v Nenkovicích, malé dědince v oblasti se zažitými, hluboce zakořeněnými bohatými kulturními tradicemi s kulturně-regionálním centrem Kyjov. Neodmyslitelnou součástí tradičních projevů v této oblasti byla od nepaměti samosebou lidová hudba, zejména hudba dechová. Již děti od útlého věku zde vyrůstaly a nadále jsou ovlivňováni tradovaným kulturním prostředím. V tomto regionu je láska k lidové hudbě podávána s mateřským mlékem. Stanislav Pěnčík, odchovanec tohoto regionu, si tuto lásku nesl v srdci a žil pro ni celý život až do posledních hodin.
Profesně se Standa pohyboval v oblasti výroby cihel. V Hodoníně vystudoval průmyslovku se zaměřením na stavební hmoty. Foklor, dechovka, tradice a lidové zvyky byl jeho velký koníček, do kterého investoval veškerý svůj mimoprofesní čas.
Jeho bezprostřední vztah k dechové hudbě a mimořádné angažmá se manifestovalo v mnoha formách. Standa, jak byl prakticky všemi nazýván, kteří měli k dechovce blízko a tedy i k němu, byl ... a je těžké sestavit pořadí dle důležitosti, protože se ve všem nikdy neangažoval jen částečně. Čili kde začít?
Standa napsal jako textař mnoho krásných, obsahově smysluplných textů. Spolupracoval s řadou významných moravských hudebních skladatelů. Uvedu zde zejména Františka Maňase a Václava mladšího, Blahoslava Smíšovského, Františka Kotáska, Miloše Procházku, jejichž spolupráce byla završena mnoha hudebními skvosty, patřícími k základnímu repertoáru celé řady moravských kapel.
Standa byl ale také neúnavný propagátor dechové hudby. Jako moderátor se chopil slova a provázel znalecky mnoha populárními festivaly, nejen v Ratíškovicích. Znal kapely, znal muzikanty, znal tradici a veškeré detaily k ní patřící. Standa podporoval také aktivně hudební dění v oblasti mladých. Proto "nemohl" chybět ani při tradičních dechových festivalech mladých v Šardicích i na jiných místech, kde se shromáždil mladý talent.
Standa nejen "vydával" Slováckou dechovku, časopis vysoké úrovně, o kterou se jako šéfredaktor s láskou staral, ale neustále do časopisu přispíval sám hodnotnými, dobře zpracovanými příspěvky o kapelách, osobnostech, dění v hudbě a folklorní kultuře. Jako spisovatel nám Standa zanechal dvě naprosto cenné knihy, "Když zazpívají křídlovky I a II"které napsal o moravské dechovce, osobnostech a tradici. Příspěvky do knihy pracně scháněl, objížděl lidi a zaznamenával kdejaký zajímavý detail. Obě knihy samosebou vlastním a to i s jeho osobní signaturou. Jsou pro mě důležitým opěrným bodem, zejména v souvislosti s historií a osobnostmi dechové hudby na Moravě. Některé obzvláště důležité příspěvky jsem přeložil do němčiny.
Standa byl také talentovaný organizátor a realizátor nových ideí. V Hodonínském Kulturním domě se především svého času osvědčil jak na pozici programového vedoucího, tak posléze ve funkci ředitele domu. V rámci jeho organizačních iniciativ vznikl v Kulturním domě mimo jiné Seriál dechových hudeb, který zaznamenává v letošní sezóně 2013/2014 již 25tý ročník konání. Založení festivalu v Dubňanech "Pod slováckým vinohradem" jde také na jeho účet. Dubňanský festival se rok od roku těší neustálé oblibě, na který přijíždí fandové z dalekých končin. Standa se rovněž podílel rovněž na přesunu "Plesu muzikantů" do Hodonína. Myšlenka "Plesu muzikantů" se původně zrodila v souvislosti s Festivalem dechových hudeb v Ratíškovicích. Plesy, původně vyhrazeny pouze pro muzikanty a rodinné příslušníky, byly na počátku pořádány v tehdejších stísněných prostorách ratíškovského kulturního domu.
Úhrně vzato, by hodonínský Kulturní dům bez všestranných aktivit Stanislava Pěnčíka nebyl tím, čím je dnes bezmála v celé střední Evropě znám: Maják české dechovky. Jistě tomu dopomohlo i přemístění místa konání soutěže o "Zlatou křídlovku" z Českých Budějovic do Hodonína, o což se postaral opět Standa.
Stanislav Pěnčík reprezentoval zejména v posledních letech "porevolučního období" 90tých let v moravské dechovce jakousi neoficiální "komandocentrálu". U něj se sbíhaly všechny informační nitky o dechovém dění. Souviselo to především s jeho všestranným angažmá jak jsem právě nastínil. Standa udržoval kontakt s mnoha osobnostmi, skladateli, muzikanty ale i veřejněprávními činiteli na Moravě, patrně ale nejen tam. Získanou důvěru a svůj veškerý čas promítal do všestranné propagace dechovky.
Standa nejen působil dojmem skromného člověka, on jim také veskrze byl. Ačkoliv byl dechovce zcela oddán a o jeho vnitřním nadšení nebylo pochyb, držel svou vášeň a emoce vždy pod kontrolou. Nedával je najevo. Aspoň na mě vždy tak působil, nezažil jsem jej jinak. Jako člověk, který emocím spíše nebrání, jsem si toho zpravidla povšiml. Kdo ví, zda-li nejrůznější nesnáze a trampoty s politickým "předrevolučním" režimem, kterým byl Standa vystaven, koneckonců nezpůsobily v nemalé míře mít emoce pod kontrolou. Standa odešel příliš brzy na to, abych se jej na tento detail mohl zeptal osobně. Vybral jsem jeden z mála snímků, na kterých si standa připouští úsměv. Na jiných snímcích, ostatně jako ve skutečnosti, působil standa vždy věcně.
Jožka Novák, Vašek Maňas ml. v Nenkovicích
(click to enlarge)
Dne 5. června 2011 se pořádal v Nenkovicích za pěkného počasí a silného bočního větru II. ročník festivalu dechových hudeb "Pěnčíkovy Nenkovice". Nechtěl jsem si nechat uniknout příležitost a tak jsem včas vyrazil z mé alpské chalupy, abych mohl zaznamenat atmosféru. Festival se pořádal za účasti následujících dechových hudeb: Mladá muzika Šardice, Veselá muzika Ratíškovice, Valaška Václava Maňase mladšího a domácí Nenkovjanka. Skory všechny skladby, které hrála Valaška, byly z pera Vaška Maňase a Standy Pěnčíka. Vašek navíc ve své vzpomínce nabídl několik pěkných postřehů ze spolupráce se Standou. Ostatní kapely si patrně neuvědomily příležitost a tak hrály kde co. Snaha pořadatelů udělat pěkný festival, byla zjevná, leč návštěvnost dopadla značně mizerně. Doznám, že mě to tak trochu zabolelo. Standa by si zasloužíl jistě účastníků nával. Festival se pořádá každé dva roky. Uvidím, jak dopadně příští, IV. ročník.
Pěnčíkův hrob na hodonínském hřbitově
(click to enlarge)
Zpráva o úmrtí Stanislava Pěnčíka počátkem června 2004 prolétla komunitou dechových příznivců jako blesk. Vědělo se, že se Standa během jarních dnů nachladil, ale této okolnosti se nepříkládala velká důležitost. Stanislav Pěnčík nás opustil ve čtvrtek 17. června 2004 náhle ve věku 65 let.
Bylo pěkné slunné počasí. Na hodonínském hřbitově se sešla hromada muzikantů, aby Standu doprovodili na poslední cestě k místu věčného odpočinku.
Stanislav Pěnčík byl všeobecně uznáván jako osobnost kulturního života, jejíž význam dalece převýšil moravský dechový region.
Jeho jméno zůstane vždy úzce spjato s moravskou dechovou hudbou,
kterou tak miloval.
Naše krásná Moravo
Hudba František Kotásek, text Stanislav Pěnčík
hraje a zpívá dechová hudba Dolanka (viz. také dolanka.dechovka.eu),
s kterou Standa udržoval úzkou spolupráci
- de -
"Ein Tropfen Liebe ist mehr als Ozean der Vernunft."
-- Blaise Pascal (1623-1662)
Stanislav Pěnčík
1939-05-21, Nenkovice
2004-06-17, Hodonín
Heuer im Monat Mai 2014 würde Stanislav Pěnčík seinen runden Fünfundsiebziger feiern. Das Schicksal schlug zu, es wurde ihm nicht gegönnt. Stanislav Pěnčík bleibt aber weiterhin unter uns, in der Gemeinschaft der Fans und Enthusiasten der böhmischen Blasmusik.
Frühlingspolka / Jarní
Musik Václav Maňas Jun., Text Stanislav Pěnčik
es singt und spielt Jugendblaskapelle Mladá muzika Šardice
phänomenale Kids unter der Leitung von Jožka Ištvánek
Stanislav Pěnčík wurde am 21. Mai 1939 in Nenkovice geboren, einer kleinen Gemeinde im Gebiet mit eingelebten, tief verwurzelten und reichen Traditionen mit dem kultur-regionalen Mittelpunkt Kyjov. Ein nicht wegzudenkender Bestandteil der traditionellen Äußerungen dieser Gegend war von alters her selbstverständlich die Volksmusik, insbesondere in der Vertretung der Blasmusik. Bereits Kinder im zarten Alter wuchsen hier und weiterhin wachsen in einem Milieu auf, in dem sie durch das traditionelle kulturelle Umfeld geprägt werden. In dieser Region wird die Liebe zur Volksmusik mit der Muttermilch eingenommen. Stanislav Pěnčík, großgezogen in dieser Region, trug diese Liebe in seinem Herzen und lebte für sie sein ganzes Leben bis in die letzten Lebensstunden.
Berufsmäßig hielt sich Standa, wie er von allen Freunden genannt wurde, im Bereich der Ziegelerzeugung. In Hodonín besuchte er in seinen jungen Jahren die Höhere Lehranstalt für Baumaterialien, die er mit Erfolg abschloss. Die Folklore, Blasmusik sowie Volkstradition und Bräuche waren aber sein großes Hobby, dem er praktisch seine ganze außerberufsmäßige Zeit widmete.
Seine unmittelbare Beziehung zur sowie Engagement für die Blasmusik manifestierte sich in mannigfachen Formen. Standa war ... ja, es wird nun schwierig sein, eine Reihung nach Wichtigkeit vorzunehmen. Denn, Standa engagierte sich nie lediglich teilweise. Also wo nun zu beginnen?
Standa verfasste als Texter viele inhaltlich sinnvolle, schöne Texte. Er arbeitete mit einer Reihe bedeutender mährischer Komponisten eng zusammen. Ich führe hier nur einige der Prominentesten an: František Maňas und Václav Jun., Blahoslav Smíšovský, František Kotásek, Miloš Procházka. Ihre Zusammenarbeit führte zu manchen musikalischen Juwelen, die heutzutage zum Grundrepertoire beinahe jeder mährischen Blaskapelle gehören.
Standa war aber auch ein schier unermüdlicher Förderer der Blasmusik. In der Rolle eines Moderators ergriff er das Wort und begleitete fachkundig durch viele etablierte Festivals in Mähren, zu denen er immer gerne eingeladen wurde. Er kannte Blaskapellen, er kannte Musikanten, er kannte die Tradition mit allen dazu gehörenden Feinheiten. Er war auch aktiv an der Unterstützung des musikalischen Geschehens im Bereich der Jugendlichen. Daher konnte er auch nicht bei den traditionellen Festivals fehlen, etwa beim Festival der Jugendblaskapellen in Šardice, aber auch an anderen Orten, wo das junge Blasmusiktalent erschien.
Zu seiner weiteren Leidenschaft gehörte die Herausgabe der beliebten "Slovácká dechovka", einer Zeitschrift von hohem Gesamtniveau, die er als Chefredakteur nicht nur mit Liebe betreute, aber auch selber kontinuierlich mit wertvollen, gut gesetzten Beiträgen versorgte. So konnte man über Blaskapellen, Persönlichkeiten, Musiker, das musikalische Geschehen sowie Folklorekultur einiges erfahren und am Laufenden gehalten werden. Standa betätigte sich auch in schriftstellerischer Hinsicht. Er hinterließ uns zwei ausgesprochen wertvolle Bücher, "Wenn Flügelhörner erklingen I. und II.", die dem interessierten Fan ein Kaleidoskop von Facetten der mährischen Blasmusikszene mit vielen Details bieten. Die Beiträge sammelte er mit Ausdauer, er besuchte persönlich viele Leute, mit denen er Interviews machte und dabei manch interessante Details aufzeichnete. Ich besitze beide Bücher mit persönlicher Signatur von Standa. Für mich stellen diese einen wichtigen Stützpunkt dar, insbesondere in Zusammenhang mit der Geschichte und heute schon geschichtlichen Persönlichkeiten der Blasmusik in Mähren. Einige mir besonders wichtig erscheinende Beiträge habe ich bereits ins Deutsche übersetzt und werde es im Rahmen meiner Blasmusikbeschäftigung auch in der Zukunft weiterhin tun.
Standa war zugleich ein talentierter Organisator, der oben darauf vor der Realisierung neuer Ideen nicht scheute. Im Hodoníner Kulturhaus bewährte er sich zuerst vor allem als Programmleiter, später dann auch als Direktor des Hauses. Im Rahmen seiner organisatorischen Initiativen entstand im Kulturhaus unter anderem das beliebte Serial der Blaskapellen, im Rahmen dessen monatlich immer zwei Blaskapellen im Zuge eines Abendprogramms vorgestellt wurden. Diese Einrichtung verzeichnet in der Saison 2013/2014 bereits den 25. Jahrgang. Die Gründung des Blasmusikfestivals in Dubňany "Pod slováckým vinohradem" ("Unterm mährisch-slowakischen Weingarten") geht auch auf sein Konto. Dieses Festival erfreut sich von Jahr zu Jahr steigender Beliebtheit, zu dem Fans aus allen möglichen Himmelsrichtungen heranreisen. Standa war auch an der Verlegung des "Musikantenballs" nach Hodonín beteiligt. Die Idee entstand an sich in Ratíškovice und zwar im Zusammenhang mit dem dort veranstalteten Blasmusikfestival. Der Ball war ursprünglich nur für teilnehmende Musikanten samt Angehörigen vorbehalten und in den beengenden Räumlichkeiten des dortigen Kulturhases abgehalten.
Zusammenfassend betrachtet, das Hodoníner Kulturhaus ohne den vielseitigen Aktivitäten von Stanislav Pěnčík wäre nicht zu dem geworden, was es heutzutage unter den Blasmusik Interessierten beinahe im gesamten mitteleuropäischen Raum steht: Ein Leuchtturm böhmischer Blasmusik. Sicherlich hat dazu auch der Umstand beigetragen, dass der ursprüngliche Austragungsort von "Goldenes Flügelhorn" von Budweis nach Hodonín verlegt wurde, was wiederum auf Bemühungen von Standa zurückgeführt werden kann.
Stanislav Pěnčík repräsentierte insbesondere in den letzten Jahren des "postrevolutionären Zeitraums" der 90er in der mährischen Blasmusik eine Art inoffizielle "Schaltzentrale". Bei ihm kamen alle Infofäden über das Blasmusikgeschehen zusammen. Es hing vor allem mit seinem allumfassenden Engagement zusammen, wie ich es soeben skizziert habe. Standa unterhielt Kontakte mit vielen Personen der Blasmusikszene sowie mit Vertretern des öffentlichen Lebens in Mähren und außerhalb. Das gewonnene Vertrauen sowie seine Freizeit investierte er in eine umfassende Förderung der Blasmusik.
Stanislav Pěnčík wirkte nicht nur als ein bescheidener Mensch, er war auch einer mit seiner ganzen Seele. Obwohl er sich der Blasmusik gänzlich hingab und Zweifel über seine innere Hingabe über alles erhaben war, hielt er seine Leidenschaft und Emotionen immer unter Kontrolle. Innere Rührungen hatte er kaum preisgegeben. Zumindest auf mich wirkte er immer so. Ich erlebte ihn nicht anders, selber als Mensch, der Emotionen nicht unbedingt zügelt. Wer weiß, ob die vielfältigen Schwierigkeiten mit der früheren Nomenklatura, dessen Repressionen er ausgesetzt war, letzten Endes dazu beigetragen haben, dass er seine Emotionen so unter Kontrolle halten konnte. Reine Spekulation von mir. Standa verließ uns zu früh, als das ich ihn persönlich hätte fragen können. Oben habe ich gezielt eine eher seltene Aufnahme ausgesucht, auf der sich Standa ein "Lächeln" leistet. Sonst wirkte er meistens sehr "sachlich".
Jožka Novák, Vašek Maňas Jun. in Nenkovice 2011
(click to enlarge)
Am 5. Juni 2011 fand im Geburtsort Nenkovice, bei einem schönen Wetter, allerdings mit einem konstanten, starken Seitenwind, der II. Jahrgang des Blasmusikfestivals "Pěnčíkovy Nenkovice" statt. Ich wollte mir diese Gelegenheit nicht entgehen lassen und so brach ich rechtzeitig von meinem Wochenend-Domizil in Ostalpen auf, um die Atmosphäre festzuhalten. Am Festival nahmen folgende Blaskapellen teil: Mladá muzika Šardice, Veselá muzika Ratíškovice, Valaška von Václav Maňas Jun. sowie die lokale Nenkovjanka. Fast alle Kompositionen, die Valaška zum Besten gab, waren aus der Feder des Duo Vašek Maňas und Standa Pěnčík. In seiner Ansprache zum Pěnčík-Andenken bot Václav Maňas einige schöne Lichtblicke aus ihrer Zusammenarbeit an. Den anderen Blaskapellen dürfte der besondere Anlass des Treffens vermutlich entgehen. So spielten sie was ihnen gerade in die Hände kam. Die Bemühung der Veranstalter, ein schönes Festival zu machen, war ersichtlich, doch die Besucherschar blieb aus. Ich gebe zu, mir tat es auch leid. Standa würde mit Sicherheit einen anderen "Andrang" verdienen. Das Blasmusikfestival findet alle zwei Jahre statt. Wir werden sehen, wie es nächstes Jahr beim IV. Jahrgang ausfällt.
Grab von Stanislav Pěnčík am Hodoníner Friedhof
(click to enlarge)
Die Nachricht vom Ableben von Stanislav Pěnčík zu Beginn des Monates Juni 2004 flog durch die Gemeinschaft der Blasmusikanhänger wie ein Blitz durch. Man wusste, dass Standa während der Frühlingsmonate sich während der Gartenarbeit erkältet hatte. Diesem Umstand wurde aber anfänglich keine besondere Bedeutung beigemessen.
Stanislav Pěnčík verließ uns plötzlich am Donnerstag den 17. Juni 2004 im Alter von 65 Jahren.
Es war ein schönes, sonniges Wetter. Am Hodoníner Friedhof kamen viele Musikanten zusammen, um Standa zum Ort der letzten Ruhe ein Ehrengeleit zu geben.
Stanislav Pěnčík, eine Persönlichkeit des kulturellen Lebens, war allgemein anerkannt. Seine Bedeutung reichte über die Region der mährischen Blasmusik weit hinaus. Sein Name bleibt mit der mährischen Blasmusik, die er so liebte, eng verknüpft.
Unser schönes Mähren / Naše krásná Moravo
Musik František Kotásek, Text Stanislav Pěnčík
es spielt und singt Blaskapelle Dolanka (siehe auch dolanka.dechovka.eu),
mit der Standa einen engen Kontakt pflegte