Evropský portál české dechovky / Europäisches Portal böhmischer Blasmusik / European portal of Bohemian brass EVROPSKÝ PORTÁL ČESKÉ DECHOVKY
EUROPÄISCHES PORTAL BÖHMISCHER BLASMUSIK
EUROPEAN PORTAL of BOHEMIAN BRASS MUSIC
 
-------- Vlajky --------
Živá tradice v domovině, Evropě a ve světě --- Living tradition at home, Europe and in the world --- Lebende Tradition in Heimat, Europa und der Welt
Hudba spojuje národy  Hudba spojuje / Musik verbindet   Music connects nations   Hudba spojuje / Musik verbindet   Musik verbindet Völker
 

Blasmusikfestival Manasovy Sehradice 18. Juni 2006

IX. Jahrgang des Blasmusikfestivals Manasovy Sehradice

S.a. Fotoarchiv

PlakatPlakatAm Sonntag, den 18. Juni fand in Sehradice, dem Geburtsort der musikalischen Manas-Dinastie (drei Generationen von Komponisten und Musikern) zum neunten Mal ein Blasmusikfestival statt. Sehradice liegen einige wenige Kilometer vom bekannten, sehr schönen Luftkurort Luhacovice ("mährisch Karlsbad"). Bei einem wunderschönen Wetter und einem besonders gemütlichen Beisamensein vieler Blasmusikliebhaber trafen einander im Sportareal von Sehradice folgende Blasformationen: Mistrinanka, Vesela Muzika Ratiskovice, Blatnicka, Lhotanka und Bojane. Die Veranstaltung wurde von meinem lieben Freund Vlada Salcak moderiert (Foto links). Für mich war es hier besonders angenehm, viele geschätzten Freunde wieder zu treffen. Es war ein gelungener Nachmittag.

 


Krystof Neduchal
Krystof Neduchal
Krystof Neduchal
Krystof Neduchal
Krystof Neduchal
Krystof Neduchal, mit seinem stolzen Opa Antonín (l.), in der Mitte "ziffernd", und rechts wieder mit Antonín (r.)

 

Anniversary October 2013 - Karel Valdauf

- CZ -


Neuvěřitelné, ale skutečnost. Před 100 lety se v měsíci říjnu narodil úspěšný skladatel a bandleader Karel Valdauf.

Karel Valdauf
Karel Valdauf
1913-10-25, Trhové Sviny
1982-07-04, Praha
Dávno přešla doba loučení


hudba, text Karel Valdauf

zpívá Miroslav Šuba

hraje Valdaufinka
pod taktovkou Karla Valdaufa

nahráno v Supraphonu
v roce 1975

K velikánům české dechovky lze Karla Valdaufa bezesporu řadit, který se zjevně v západní části střední Evropy  ve srovnání  s jinými  známými skladateli dnes tolik nehraje. Dle mého úsudku to lze přičíst době, v které Karel Valdauf působil. V době existence "železné opony" a izolace během "Studené války".

V domovině české dechovky je ale Karel Valdauf stále "živý" a velmi oblíben. Jeho skladby tvoří nedílnou součást repertoáru všech česko-moravsko-slovenských kapel. Napsal jich kolem 150, mnohé z nich opatřil sám vlastním, velmi zdařilým a harmonizujícím textem. Hovořit o nejznámější skladbě v souvislosti s klenotnicí, kterou vytvořil, nemá vskutku smysl. Je jich mnoho, stačí se dotázat lidí, každý nabídne tu svou. Nikterak bezdůvodně zde uvádím tu "mou": "Dávno přešla doba loučení".

V přátelském ovzduší při sklence vína či piva by mohla od přítele padnout jiná alternativa. Nebylo by se o co přít. Jedna jako druhá skladba z pera mistra, neunavného tvůrce od svých ranných let a nadšence lidové hudby  jsou hudebními perlami. V podání jeho orchestru se neomezoval jen na běžné, klasické dechové obsazení. Rád doplňoval orchestr smičci, saxofony nebo i kytarami.

Karel Valdauf vedl ve zralém věku svérázný, téměř "bohémský" život. Vedle své časově náročné činnosti zvládl uzavřít dohromady tři manželství, které nezůstaly bez potomků. Rodný dům KArla Valdaufa je dnes zařízen jako trvalé muzeum. Obec se může hrdě pyšnit svým rodákem, který už dávno zakotvil v srdcích milovníků české dechovky.

V Trhových Svinech se každým rokem v měsíci srpnu pořádá na náměstí před obecním úřadem "Festival Karla Valdaufa", který by vášniví fandové dechovky přehlédnout neměli.

viz. také můj příspěvek
Skladatel Karel Valdauf / Komponist Karel Valdauf

  This site is in service to the community of traditional Bohemian Brass Music since 2003.
 WELLCOME -- ENJOY -- THANKS FOR YOUR VISIT  - STAY TUNED