Evropský portál české dechovky / Europäisches Portal böhmischer Blasmusik / European portal of Bohemian brass EVROPSKÝ PORTÁL ČESKÉ DECHOVKY
EUROPÄISCHES PORTAL BÖHMISCHER BLASMUSIK
EUROPEAN PORTAL of BOHEMIAN BRASS MUSIC
 
-------- Vlajky --------
Živá tradice v domovině, Evropě a ve světě --- Living tradition at home, Europe and in the world --- Lebende Tradition in Heimat, Europa und der Welt
Hudba spojuje národy  Hudba spojuje / Musik verbindet   Music unites nations   Hudba spojuje / Musik verbindet   Musik verbindet Völker
 

2013-07-14: 45. Festival dechových hudeb 'Vám přátelé' / 45. Blasmusikfestival 'Vám přátelé'

- CZ -

Josef Ištvánek

Josef Ištvánek
dlouholetý zasloužilý pedagog dechové hudby
"velel" monsterkoncertu "Vám přátelé"
(click to enlarge)
 Festival dechových hudeb v Ratíškovicích zaznamenal letos v neděli 14. července 2013 již úctyhodnou pětačtyřicítku svého konání. Leč,  časy se ale mění.

Známý tradiční festival dechových hudeb v Ratíškovicích se tentokráte, snad poprvé, pořádal ovšem bez iniciátora tohoto v republice jedinečného setkání příznivců české dechovky: Josef Novák ve věku pokročilého seniora, prakticky nikdy nemocen, byl nucen ulehnout na lůžko. Jeho duševní prezence byla ale pro pravidelné návštěvníky tohoto festivalu všude přítomná. Neměnná režie festivalu nesla i nadále jeho "rukopis". Zde se ovšem vtírá otázka, co přinesou léta nadcházející. V jakém rámci, s jakou koncepcí, nápaditostí, péčí a přizpůsobením ke společenským trendům se bude vyvíjet tento festival do budoucna? Ani festivaly se neobejdou bez "duševních otců", angažovaných jedinců a jejich silných osobních iniciativ, Nová doba volá po nových osobnostech a nápadech. Ani zde nevznikne nic samosebou.

Ratiškovský festival, který se původně zaměřoval na dechové hudby ze slováckého regionu, což míval i v nadpise, se postupem doby "otevíral" a  umožňoval prezentaci i dechovým hudbám mimo zmíněný region. V dal39m časov0m sledu, zejména s vývojem "tání ledů" a následných geopolitických tendencí v Evropě, se projevují snahy o "internacionalizaci". (EU dottace zde patrně působí "motivačně). Myslím si, že to ani není třeba nějak vyzdvihovat. Hudba měla vždy "internacionální" charakter a spojovala lidi z různých koutů. Proto zastávám názor, že by název "Festival dechových hudeb ´Vám přátelé´" mohl zcela vyhovovat.

Na letošní přehlídku dechové hudby, která do značné míry opět reflektovala stav a úroveň české dechovky v dom8c9m regionu, byly pozváno 12 dechových hudeb. Převážná část jich byla z domácího prostředí a dvě z oblastí, kde se česká dechovka těší velké oblibě: Ze Slovenska a tentokráte Švýcarska. Festivalu se účastnily tyto dechové hudby: Fialenka, Mladá muzika Šardice, Orchestr mladých Základní Umělecké Školy Hranice, Cajlané ze Slovenska, Svatobořáci, Fyrobemusig ze Švýcarska, Mistříňanka, Veselá muzika Ratíškovice, Stříbrňanka, Křídlovanka, Vacenovjáci a Žadovjáci.

Osobně se mně vystoupení kapel velmi líbilo, samosebou místy s výhradami. Také jak jinak. Paul Brechbühl, iniciátor, mluvčí dechové hudby Fyrobemusig a organizátor dalekého výletu ze Švýcarska až do Ratíškovic, upoutal obecenstvo svým českým projevem, za který také sklidil u publika velký potlesk. Mimo jiné nabádal k tomu, aby se o tradice dechovky svědomitě pečovalo.  Z kontaktu, který s Paulem udržuji, vím, že se také učí česky. Mimo jiné už proto, aby obsahu mnohých skladeb vůbec rozuměl. Zde jen dodávám, že takových nadšenců je více.

Nejlepší svědectví o charakteru vystoupení, pestrosti a kvalitě hudebního podání jednotlivých kapel lze odvodit z video záznamů, které jsem pořídil a uložil v albu. Záznamy nepovažuji tentokráte za zcela zdařené a to zejména ze dvou důvodů: Přes veškerou snahu se mně nepodařilo zcela vymezit neomaleného, netaktního sobce s kamerou, který neustále a bezohledně usurpoval "scénu", jako by festival byl výlučně jen pro něj. Druhá nepříjemnost byl boční vítr, který "ofukoval" mikrofony a tím místy značně ovlivnil kvalitu zvuku.

Slovní doprovod festivalovým dopolednem byl svěřen i tentokráte příjemné a sehrané dvojici, Růžence Dobešové a Karlu Kopřivovi. Znají poměry, znají situaci, dovedou nenuceně pobavit. Není divu, v této tradici a s touto tradicí žijí. Odpoledním programem provázel Karel Hegner, častý moderátor festivalů s dechovkovou tématikou.

Po odchodu kapel, které se zůčastnily závěrečného velkokoncertu, upadlo fodbalové hřiště Baníku Ratíškovice, tradičního místa pořádání tohoto festivalu, opět do původního majestátního ticha.

45. Festivalu dechových hudeb Ratíškovice bylo počasí mimořádně nakloněno. Nestává se často. Účastníci festivalu, kterých dle mého odhadu bylo kolem 1000, tedy ne méně než rok předchozí, si odnesli sebou domů zcela jistě snůšku pěkných melodií a zážitků.

Viz také foto a video v archívu.

Anniversary January 2014 - Marie Kolomazníková

- CZ -

Před 98 lety se v měsíci lednu narodila "Kněžna slováckých písniček", textařka lyrických písní Marie Kolomazníková.


Marie Kolomazníková
1916-01-21, Zástřizly u Uh. Hradiště
2003-12-27, Uherské Hradiště

Slávek Smišovský: "Mařenko, jaký vztah máte k (hradu) Buchlovu?"
"Nádherný! Chcete, napíši Vám o tom písničku. Budete doma? Já vám ji po telefonu zazpívám."

A tak vznikla "Zahrada Moravy"

Hudba Blahoslav Smišovský
text Marie Kolomazníková
zpívá
Vojtěch Horký
dechová hudba Stříbrňanka
kapelník Vojtěch Horký

"Široká dolina, úrodná rovina,
zahrady, pole, vinohrady,
z Hradišťa kúsek dál,
hrad Buchlov, lesů král,
z dávných dob na skále,
stojí tady.

Chtěl by sa starý hrad,
s Barborkú podívat,
z Buchlovských lesů do doliny,
kde všeci zpívajú,
sklénečky zdvíhajú,
kde každý omládne,
hned je iný.

Kdo jednú jedenkrát,
dojde sem, je tu rád,
a keho srdéčko pobolívá,
Zahrada Moravy,
slunkem ho pozdraví,
s pěsničkú každý rád
pookřívá."

Marie Kolomazníková pocházela z rodiny se 4 dětmi. Lásku k domovině, cit pro krásné a hudbu pěstoval v dětech tatínek, ředitel školy v malé obci Zástřihy, vzdálené několik kilometrů západně od hradu Buchlova. Celá rodina navštěvovala hrad téměř pravidelně. Z hradu je nádherný, široký výhled na slušný kus Moravy. Za pěkného počasí bylo vidět až k samé řece Moravě. Tatínek pedagog neopomněl nikdy z výšin hradu dětem nabídnout vhodnou metaforu:
"Děti, toto je můj rodný kraj.
Tady ptáci jinak zpívají,
tady slunko jinak svítí."

Marie Kolomazníková, povoláním učitelka, si udržela svůj úzký vztah k poesii, folkloru, tradici a hudbě po celý život. Poezii "nosila" v sobě. Měla neuvěřitelný cit pro situaci a slovní invenci. Na mnohé zvládla v daném okamžiku bezprostředně zachytit souvislosti v krátkosti několika poetickými nástiny.

Spolupracovala s mnoha skladateli, ke kterým lze na prvním místě řadit Slávka Smišovského, byla jeho takříkajíc "dvorní dámou". Citové struny Marie Kolomazníkové a Slávka Smišovského byly téměř souzvučné. K dalším patřili Jiří Vrána, Jaroslav Vinklárek z Veselí, Václav Maňas ml. Udržovala také úzký vztah k řadě dechových hudeb. Patřili k nim zejména Stříbrňanka, ale také Mistříňanka, Vlčnovjanka, Šohajka, Bojané, Novovešťanka, Vracovjanka, Ostrožská kapela a řada dalších. Pět desetiletí udržovala literárně přátelský kontakt se Stanislavem Pěnčíkem.

Je zajímavé, že ve svém aktivním věku věnovala spoustu času nejen poezii, ale také nejrůznějším činnostem praktického charakteru, což by člověk u literárně orientovaného člověka jen tak nečekal. (Jako kuriozitu uvádím, že měla aprobaci na rozhodčí v kopané, zabývala se profesním opracováním dřeva a železa a jiné ...)

K jednomu z jejích posledních textů patří i následující poetický střípek:

Jabloňka
V zahrádce jabloňka pět let stará,
poprvé rozkvetla letos z jara,
pět kvítků růžových, štíhlá v pase,
svatební družičce podobá se.

Je trochu v rozpacích z první krásy,
vítr ji hladí a čechrá vlasy,
přilétly včelky a medem voní,
nad pěti kvítky a na jabloni.

Odešlo léto, je podzimní čas,
těší se jabloňka, těší se zas,
stojí tu jabloňka v jiné kráse,
pět líček červených usmívá se.


Interview se Stanislavem Pěnčíkem

(Občas se uvádí, že název "Kněžna slováckých písniček" pochází od Stanislava Pěnčíka. Pravdou je,
že sám Stanislav Pěnčík ve své knize "Když zazpívají křídlovky", z které jsem, mimo jiné, čerpal i já, jasně uvádí: "Ať ještě dlouho platí slova těch, kteří Vás (tj. paní Kolomazníkovou), z velkého obdivu, nazvali "Kněžnou slováckých písniček".
(Toliko pouze pro pořádek.)

Viz. také / Siehe auch
Skladatel Blahoslav Smišovský - Odešla legenda moravské dechovky / Komponist Blahoslav Smišovský - Legende der mährischen Blasmusik hat uns verlassen

viz. také
2009-07-16: Hrad Buchlov, Reisefotos

This site is in service to the traditional Bohemian Brass Music community since 2003
THANKS FOR YOUR VISIT and STAY TUNED