Evropský portál české dechovky / Europäisches Portal böhmischer Blasmusik / European portal of Bohemian brass EVROPSKÝ PORTÁL ČESKÉ DECHOVKY
EUROPÄISCHES PORTAL BÖHMISCHER BLASMUSIK
EUROPEAN PORTAL of BOHEMIAN BRASS MUSIC
 
-------- Vlajky --------
Živá tradice v domovině, Evropě a ve světě --- Living tradition at home, Europe and in the world --- Lebende Tradition in Heimat, Europa und der Welt
Hudba spojuje národy  Hudba spojuje / Musik verbindet   Music unites nations   Hudba spojuje / Musik verbindet   Musik verbindet Völker
 

2013-07-14: 45. Festival dechových hudeb 'Vám přátelé' / 45. Blasmusikfestival 'Vám přátelé'

- CZ -

Josef Ištvánek

Josef Ištvánek
dlouholetý zasloužilý pedagog dechové hudby
"velel" monsterkoncertu "Vám přátelé"
(click to enlarge)
 Festival dechových hudeb v Ratíškovicích zaznamenal letos v neděli 14. července 2013 již úctyhodnou pětačtyřicítku svého konání. Leč,  časy se ale mění.

Známý tradiční festival dechových hudeb v Ratíškovicích se tentokráte, snad poprvé, pořádal ovšem bez iniciátora tohoto v republice jedinečného setkání příznivců české dechovky: Josef Novák ve věku pokročilého seniora, prakticky nikdy nemocen, byl nucen ulehnout na lůžko. Jeho duševní prezence byla ale pro pravidelné návštěvníky tohoto festivalu všude přítomná. Neměnná režie festivalu nesla i nadále jeho "rukopis". Zde se ovšem vtírá otázka, co přinesou léta nadcházející. V jakém rámci, s jakou koncepcí, nápaditostí, péčí a přizpůsobením ke společenským trendům se bude vyvíjet tento festival do budoucna? Ani festivaly se neobejdou bez "duševních otců", angažovaných jedinců a jejich silných osobních iniciativ, Nová doba volá po nových osobnostech a nápadech. Ani zde nevznikne nic samosebou.

Ratiškovský festival, který se původně zaměřoval na dechové hudby ze slováckého regionu, což míval i v nadpise, se postupem doby "otevíral" a  umožňoval prezentaci i dechovým hudbám mimo zmíněný region. V dal39m časov0m sledu, zejména s vývojem "tání ledů" a následných geopolitických tendencí v Evropě, se projevují snahy o "internacionalizaci". (EU dottace zde patrně působí "motivačně). Myslím si, že to ani není třeba nějak vyzdvihovat. Hudba měla vždy "internacionální" charakter a spojovala lidi z různých koutů. Proto zastávám názor, že by název "Festival dechových hudeb ´Vám přátelé´" mohl zcela vyhovovat.

Na letošní přehlídku dechové hudby, která do značné míry opět reflektovala stav a úroveň české dechovky v dom8c9m regionu, byly pozváno 12 dechových hudeb. Převážná část jich byla z domácího prostředí a dvě z oblastí, kde se česká dechovka těší velké oblibě: Ze Slovenska a tentokráte Švýcarska. Festivalu se účastnily tyto dechové hudby: Fialenka, Mladá muzika Šardice, Orchestr mladých Základní Umělecké Školy Hranice, Cajlané ze Slovenska, Svatobořáci, Fyrobemusig ze Švýcarska, Mistříňanka, Veselá muzika Ratíškovice, Stříbrňanka, Křídlovanka, Vacenovjáci a Žadovjáci.

Osobně se mně vystoupení kapel velmi líbilo, samosebou místy s výhradami. Také jak jinak. Paul Brechbühl, iniciátor, mluvčí dechové hudby Fyrobemusig a organizátor dalekého výletu ze Švýcarska až do Ratíškovic, upoutal obecenstvo svým českým projevem, za který také sklidil u publika velký potlesk. Mimo jiné nabádal k tomu, aby se o tradice dechovky svědomitě pečovalo.  Z kontaktu, který s Paulem udržuji, vím, že se také učí česky. Mimo jiné už proto, aby obsahu mnohých skladeb vůbec rozuměl. Zde jen dodávám, že takových nadšenců je více.

Nejlepší svědectví o charakteru vystoupení, pestrosti a kvalitě hudebního podání jednotlivých kapel lze odvodit z video záznamů, které jsem pořídil a uložil v albu. Záznamy nepovažuji tentokráte za zcela zdařené a to zejména ze dvou důvodů: Přes veškerou snahu se mně nepodařilo zcela vymezit neomaleného, netaktního sobce s kamerou, který neustále a bezohledně usurpoval "scénu", jako by festival byl výlučně jen pro něj. Druhá nepříjemnost byl boční vítr, který "ofukoval" mikrofony a tím místy značně ovlivnil kvalitu zvuku.

Slovní doprovod festivalovým dopolednem byl svěřen i tentokráte příjemné a sehrané dvojici, Růžence Dobešové a Karlu Kopřivovi. Znají poměry, znají situaci, dovedou nenuceně pobavit. Není divu, v této tradici a s touto tradicí žijí. Odpoledním programem provázel Karel Hegner, častý moderátor festivalů s dechovkovou tématikou.

Po odchodu kapel, které se zůčastnily závěrečného velkokoncertu, upadlo fodbalové hřiště Baníku Ratíškovice, tradičního místa pořádání tohoto festivalu, opět do původního majestátního ticha.

45. Festivalu dechových hudeb Ratíškovice bylo počasí mimořádně nakloněno. Nestává se často. Účastníci festivalu, kterých dle mého odhadu bylo kolem 1000, tedy ne méně než rok předchozí, si odnesli sebou domů zcela jistě snůšku pěkných melodií a zážitků.

Viz také foto a video v archívu.

Anniversary August 2014 - Václav Vačkář

- CZ -


V měsíci srpnu  2014 vzpomeneme 123. výročí od narození Václava Vačkáře, skladatele a velmi angažovaného organizátora hudebního života s vyjímečným postavením: V hudební oblasti byl nazýván "náš táta".

Metoděj Prajka 23 Jahre alt
Václav Vačkář
1881-08-12, Dobřejovice
1954-02-04, Praha

Sen lásky


hudba Václav Vačkář
text Franta Vojan
hraje
Pražský šraml
kapelník Martin Cingoš
záznam z roku 1944
Esta 4665A


notové vydání

Probuzení ("Aufwachen") /
Gruß an Böhmen


hudba Václav Vačkář
hraje
občanská kapela Tramin z Tirol
u příležitosti ročně se pořádajícího
Bauernsonntag 2012
pod taktovkou
Prof. Norberta Rabansera
(pozoruhodná nahrávka live)

Václav Vačkář byl sice nejprve skladatelem samoukem, postupně se ale osvojil patřičné vzdělání u Vojtěcha Říhovského a Jaroslava Křičky. Hodiny hry na housle
dostával od pana učitele Josefa Švejchy v Čestlicích, vyučovací hodiny hry na křídlovku u pana Františka Freislebena z Modletic.

Své hudební působení začal jako elév u hudby 45. pěšího pluku v Přemyšlu, nezůstal však dlouho. Jako sólista putoval pak s kapelou Josefa Schwarze po Rusku, hrál v městské hudbě v Dalmácii, v moravských Boskovicích, v divadelním orchestru v Krakově, až se natrvalo usídlil v Praze. Hrával postupně jako houslista a trumpetista v České filharmonii, v orchestru Vinohradského divadla, v Šakově filharmonii a také v některých pražských kinech kinech.

Ze zdravotních důvodů (ušní choroba) byl ale Václav Vačkář nucen své angažmá jako hráč ukončit. Věnoval se proto ve zvýšené míře komponování a organizaci v hudební oblasti.

Vačkář patřil k zakládajícím členům Ochranného Svazu Autorského, OSA. Dostalo se mu řady uznání, mimo jiné titul čestný občan Zbiroha a rodných Dobřejovic. Obě obce byly zvěčněny
v jeho skladbách Dobřejovická a Vzpomínka na Zbiroh., Vačkářovy skladby se vyznařují nezaměnitelným rukopisem a těší se neustále velké oblibě.

Viz. také
Skladatel Václav Vačkář / Komponist Václav Vačkář